درباره اسکرچ (Scratch)چه میدانید؟

موضوع اصلی امروز ما آموزش برنامه نویسی به کودکان هست، بله کودکان راستش رو بخواین شاید برای ما یکم سخت باشه که بخوایم برنامه نویسی رو به کودکان آموزش بدیم، اما باید این واقعیت رو قبول کنیم که برنامه نویسی حداکثر تا ده سال آینده حرف اول رو در دنیا می زنه و اگر بخوایم نسل قوی داشته باشیم باید از همین امروز شروع کنیم از همین امروز …

من سعی می کنم در این مقاله کوتاه به معرفی لفظی چندین زبان برنامه نویسی بپردازم و در مورد یکی از اون ها یعنی Scratch بیشتر صحبت کنم. در سال های گذشته زبان های برنامه نویسی مختلفی طراحی و پیاده سازی شده اند، در ابتدا زبان های برنامه نویسی که نزدیک به زبان ماشین یا همون صفر و یک بودند مطرح شدند و مورد استفاده قرار گرفتند، کم کم با پیشرفته تر شدن تکنیک های برنامه نویسی سعی شد زبان های سطح بالاتری هم طراحی بشه تا امروز که خیلی از زبان های برنامه نویسی نزدیک به زبان عامیانه (انگلیسی) هستند.

اما برنامه نویسی برای کودکان بایستی دارای ویژگی های خاصی باشه که در ادامه مبحث به اون ها اشاره خواهیم کرد. از اونجایی که ضرورت یادگیری زبان های برنامه نویسی برکسی پوشیده نیست باید بگم که در جدیدترین تحقیقات به عمل اومده برنامه نویسی مفهومی بهترین روش یادگیری برنامه نویسی شناخته شده اند.

در واقع در این روش ها کودک یا افرادی که تا کنون برنامه نویسی نکردند با استفاده از یک سری مفاهیم و قرار دادن اون ها در کنار هم تلاش می کنند تا بتونن برنامه های مد نظر خودشون رو تولید کنند. در اصل این برنامه ها در دنیای واقعی کاربرد آنچنانی ندارند اما برای آشنایی افراد با مفاهیم برنامه نویسی بسیار کاربردی هستند.

در حال حاضر زبان های برنامه نویسی زیادی جهت استفاده کودکان تولید و به بازار عرضه شده اند، هدف اکثر این زبان ها آشنایی کلی کودکان با مفاهیم کد نویسی بوده است. به عنوان مثال می توانیم به زبان های برنامه نویسی از قبیل: Logo ، Scratch ، Alice :..۹ Etoys ، Basic-256 و … نام برد. این زبان های برنامه نویسی هر کدام با یک هدف مشترک یعنی آموزش ساده و روان مفاهیم برنامه نویسی پا به عرضه محصولات دیجیتالی گذاشته اند. اشتراک گذاری سورس کدهای ایجاد شده توسط کاربران هم یکی از مزیت های بالای این زبان های برنامه نویسی است.

اما برای شروع و پس از بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدم که Scratch ساده تر، مفیدتر و قابل فهم تر است. لذا بر همین اساس کمی بیشتر با این زبان برنامه نویسی آشنا خواهیم شد.

تاریخچه Scratch:

زبان برنامه نویسی Scratch اولین بار در اوایل سال ۲۰۰۷ پدیدار شد. با وجود عمر کوتاه آن، این زبان توانسته است طرفداران بسیاری پیدا کند. scratch به زبان های زیادی ترجمه شده است. در حال حاضر این زبان در مدارس بسیاری در سرتاسر جهان به عنوان اولین زبان برنامه نویسی تدریس می گردد. این زبان برنامه نویسی با استفاده از علائم ساده و قابل فهم کاربر را به سمت تولید نرم افزارهای ساده اما کاربردی سوق می دهد.

شعار Scratch:

تخیل کن – برنامه بنویس – به اشتراک بگذار این شعار سه قسمتی ساده همه چیزی است که یک برنامه نویس یا بهتر بگم یه خالق برنامه در ذهن خودش داره، در واقع یک برنامه نویس ابتدا دارای قوه تخیل بالایی است، او همیشه تلاش می کند تا خوب فکر کند و بهترین ایده ها را جمع آوری کند، در مرحله دوم بایستی یک برنامه نویس خوب با استفاده از یک ابزار مناسب شروع به کد نویسی کند و ایده خود را عملی سازد. این مرحله که در شعار مرحله دوم یا میانی است بخش مهم و موضوع اصلی زبان های برنامه نویسی است. در انتها هم بهترین کار برای ارتباط با جامعه اطراف اشتراک گذاری پروژه هاست.

ما و Scratch:

راستش رو بخواین به عنوان کسی که خودم از نوجوانی شروع به کار با کامپیوتر رو در خاطراتم دارم، احساس می کنم که هر چقدر زودتر انسان ها با قابلیت های برنامه نویسی آشنا بشن می تونن کارهای قوی تری رو انجام بدن، در ضمن ذات انسان خلاق هست و همیشه دوست داره که چیزی رو که خودش علاقه مند هست تولید کنه، دقیقا مثل خدا که انسان ها رو خلق کرد و بر خودش درود فرستاد به جهت خلق انسان، انسان هم علاقه مندی شدیدی به تولید و خلاقیت داره و دوست داره مخلوقاتی رو ایجاد کنه و جانشینی خدا رو در زمین اثبات کنه، پس بهتره که کودکان ما هم به زودی زود با این زبان های برنامه نویسی آشنا بشن، من تمام تلاش خودم رو خواهم کرد تا بتونیم این موضوع رو همگانی کنیم امید به خدا و به یاری دوستان …

محیط Scratch:

این نرم افزار محیط بسیار ساده ای رو برای کودکان و افرادی که تا کنون با برنامه نویسی آشنایی نداشتن آماده می کنه، یادگیری مفاهیم برنامه نویسی به این روش بسیار ساده و روان خواهد بود و کودکان بدون هیچ گونه دغدغه و نگرانی از سختی برنامه نویسی می توانند به راحتی برنامه نویسی رو فرا بگیرند.

محیط این برنامه از چندین بخش کوچک و ساده تشکیل شده است. یک قسمت برای نمایش کارهایی است که شما انجام داده اید، یک قسمت در سمت راست صفحه وجود دارد که در واقع قطعات کد و انیمیشن هستند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. فقط کافی است نمونه های کد را وارد صفحه کنید همه چیز به سادگی آب خوردن است …

خوب تا امروز که من این مقاله رو براتون آماده می کنم نسخه ۱٫۴ این نرم افزار برای سه سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس آماده شده و به صورت رایگان از اینجا قابل دانلود خواهد بود.

http://scratch.mit.edu/scratch_1.4

جمع بندی:

به هر حال به نظر من باید خیلی سریع شروع کنیم و تلاش کنیم که کودکان ایران زمین که از هوش بالایی برخوردار هستند به سرعت بتونن برنامه نویسی رو فرا بگیرن، در این راه هر کس بتونه پیش قدم بشه در کنار اینکه به کودکان این مرز و بوم کمک کرده، می تونه برای خودش هم منافع زیادی رو کسب کنه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *