برنامه‌نویسی در خانه (آزاد کار یا Freelancer) قسمت 2

میخواهم آزاد کار(Freelancer) شوم چکار باید بکنم؟(قسمت 2)

 

برند خود را بسازید.

 

وقتی که شما خودتون را در بازار قرا ر می‌دهید صرفنظر از مجموعه تخصصی شما، نود درصد از آنچه که انجام  خواهید داد همانند رقابت خواهد بود.

رقابت بزرگتر شما سخت‌تر خواهد بود وقتیست که می‌خواهید کار آزاد  خود را به اثبات برسانید .خبر بدیست.

خبر خوب ایسنت که شما نمی‌توانید الین شرایط را با تمرکز بر روی برندتان درست در زمان شروع تغییر دهید.

آن 99 درصد را بخاطر دارید؟

برند شما آن یک درصد باقی مانده است.تمام چیزیست که مختص شماست. طرز حرف زدن ، نوشتن ، زندگی کردن ،لباس پوشیدن ،موزیک گوش دادن فیلمها ونمایشهایی است که دوست دارید تماشا کنید.در واقع برند شماست.

 

برند شخصی شما چیزیست که هیچ کس نمی‌تواند کپی کند الا اینکه جعلی به نظر بیاید .

علتش اینست که وقتی شما داردی یک کار غیر معمول اینجام می‌دهید احساس راحتی نمی‌کنید هیمن ناراحتی است که مشخص میکند که آیا دوست دارید یا نه.

این به این معنی نیز می‌باشد که شما نباید خودتان را آنطوری که نیستید به نمایش بگذارید.در بیشتر مواقع، مردم متوجه آن خواهند شد و هرگز به شما و کار کردن شما اعتماد نخواهند کرد.

در عوض شما باید آن یک درصد باقی مانده را به عنوان ابزاری جهت عرض اندام و متمایز کردن خود از رقبایتان بکار ببرید.چه کسی می‌داند شما شاید حتی برای خصوصیات منحصر بفرد خودتان شناخته شوید.

متاسفانه، این یک درصد سخت‌ترین و ترسناک‌ترین بخش کار است.چون دقیقا خود شماست، مشخصه واقعی و صادق شماست. که شما را آسیب‌پذیر خواهد کرد.

مادامی که آسیب‌پذیر بودن ناخوشایند باشد شما ممکن است تمایل به دوری کردن از آن داشته باشید.

بهر حال، اینطوریه که شما در یک جهان پلوغ  عرض اندام میکنید و خودتان را به سمت موفقیت پیش می‌برید.

ساختن یک برند شخصی منحصر بفرد مهمترین و با ارزش‌ترین بخش از شغل آزاد کاری ما می‌باشد.اما برای انجام دست آن، کمی باید خودآزمایی انجام دهید.به عبارت دیگر، برای ساختن برندتان، باید بدانید که هستید و چگونه تعریف می‌شوید.شما باید به ارزشهای خود واقف باشید.در غیر اینصورت ، برند شما پایدار و ماندگار نخواهد بود.فقط یک پوشش خواهد بود.وقتی برندتان را تعریف می‌کندی به آن به عنوان یک تاکتیک جهت فروش نکاه نکنید.اینطور به آن فکرکنید که برند قرار است مجموعه راهنمایی برای شناساندن آنچه شما می‌سازید باشد و شما را به نمایش بگذارد.

چند کلمه آخر در مورد برندسازی:

یک نگاهی به بورد آزادکاران بیاندازید و بشمرید چند نفر برای پروژه ها در حال رقابت با هم هستند .

احمقانه است. اینجا به من اعتماد کنید. ممکنه خسته کننده باشه. شما فقط یک قطره در اقیانوس هستید .

پس زمان خود را برای ساختن برند خود سرمایه‌گذاری کنید و از این بدبختی دوری کنید.

کار در خانه 7

قیمت خود را مشخص کنید.

 

اگر این مراحل را دنبال می‌کردید انتخاب تخصص خود،ساختن نمونه کاریتان و برندتان؛

ممکن است از قبل در مورد قیمتی که می‌خواهید برای خدمتتان تعیین کنید ایده‌ای داشته باشید.

اگر این طور است خیلی خوبه و من شمارا تحسین می‌کنم من قبلا خیلی طول می‌کشید  تا بتوانم قیمت درست تعیین کنم. بعضیها خدماتشان را بطور وحشتناکی زیر قیمت ارئا می‌دهند.

این خیلی بی‌انگیزگی ایجاد می‌کنه  و ممکنه شما را از کار کردن، به عنوان یک آزاد کار دلسرد بکنه.

مدل قیمت‌گذاری معمول برای بیشتر آزاد‌کاران،کار کردن برای نرخ ساعتی است.

گر می‌توانید آنکار را انجام ندهید، در غیر اینصورت خودکشی حرفه‌ای خواهید کرد.این قابل اندازه گیری نیست. مهم نیست که چند ساعت در روز می‌خواهید برای آن وقت بگذارید،دیر یا زود، حدود دستتان می آید.

در روز فقط تعداد مشخصی ساعت وجود دارد و شما هم فقط تعداد مشخصی انرژی برای کار کردن دارید.

سعی نکنید خودتان را به آب و آتش بزنید چیزی که در عوض باید انجام دهید اینست که هم از قیمت‌گذاری بر اساس پروژه و هم براساس ارزش استفاده کنید.

 

ایده قیمت‌گذاری براساس ارزش کار بر اساس نظریه ‌ای ساخته شده است که به شما باید بر اساس ارزش کاری که ایجاد کی‌کنید و نه مشخصا برای زمانی که روی یک پروژه صرف می‌کنید پول پرداخت شود.

به عبارت دیگر در ازای کار با ارزش‌تر ، پول بیشتری باید از مشتریان‌تان بگیرید.فرقی نمی‌کند که چند ساعت برای آن کار کرده‌اید ؛فواید این روش باید مشخص باشد.

با این مدل، شما می‌توانید بدون نیاز به صرف وقت زیاد، پول بیشتری کاسب شوید.نقطه ضعف این روش اینست که برای پروژه‌های کوچکتر مناسب نیست چون شما زمانهای سختی در ازای یک قیمت متوسط صرف خواهید کرد.

 

گزینه دیگر قیمت‌گذاری بر اساس پروژه است.

در این روش،شما ترکیبی از قیمت‌کذاری‌های ساعتی و کیفیتی(ارزشی)را استفاده می‌کنید.به جای محاسبه ساعت صرف شده،یک پروژه را ایجاد می‌کنید و روی تمام آن جمع می‌زنید .

این مدل قیمت‌گذاری به شما اجازه می‌دهد که در ازای کیفیت کاری که ارائه می‌دهید و تخصصتان ،به شما پول پرداخت شود نه فقط بر اساس تعداد ساعتهایی که روی پروژه وقت گذاشته‌اید.

همچنین می‌توانید برای ارزش کلی خدمتی که برای مشتری خود ارائه می‌دهید صورت حساب بفرستید.این چیزیه که نمی توانید در یک مزنه نرخ ساعتی انجام دهید.

نقطه ضعف قیمت‌گذاری پروژه‌ای اینست که پروژه‌ها در اسکوپ می‌توانند تغییر کنند یا شاید پیش‌بینی آن راحت نباشد.خوشبختانه با گذشت زمان، هر چه تجربه شما بیشتر شود،تخمین شما نیز نسبت به قیمت پروژه‌ها بهتر خواهد شد.

 

باور به خود(به خود ایمان داشته باشید)

 

خودتان را باور داشته باشید . پس از‌ آن اعتماد به نفس داشته باشید. احتمال داره  که توی کدتون اشتباه کنید یا مشتری طراحی شما را دوست نداشته باشد.

اغلب احساس غرق شدن و اضطراب میکنید. از این بترسیدکه نتونید چیزی را که قول داده‌اید تحویل مشتری دهید.

به اختصار ،نه به خودتون اعتماد داشته باشید نه به مهارتهایتان .  این می‌تواند در شغل آزاد کاری شما کندی ایجاد کند.

وقتی شما تصمیم می‌گیرید که یک آزاد کار شوید،باور داشتن به خود یکی از بلوکهای زیربنایی است که باید داشته باشد.

اگر به توانایی‌تان برای رسیدن به موفقیت شک دارید،هرگز به آن نخواهید رسید.هر زمان شما  با لحظات وحشتناکی روبرو خواهید شد،آنگاه توانایی‌های خود را بسنجید و شک کنید که آیا چیزی که در کار واقعی برای شما پیش می‌آید را دارید و اجازه ندهید شما را متوقف کند. به جای اینکه اجازه دهید این افکار، بهترین شما را از بین ببرد تمرکز و نگرش خود را به حای دیگری ببرید.

 

آزاد‌کاران موفق دیگری را پیدا کنید و از آنها الهام بگیرید. به خودتان بگویید که بدست آوردن  هدفتان امکان‌پذیر است. به یاد داشته باشید که اگر آنها توانستند شما هم می‌توانید.

واقعیت انست که هر کس باید از یک جایی شروع کند. همه ما تردید‌ها و ترسهای خود را داریم که گاهی اوقات خواب راحت شبانه ما را می‌گیرد.

 

تردیدهایتان را بپذیرید و از رویشان رد شوید.نیاز به تمرین دارد ولی می‌شود.

 

در پایان هیچ راهی برای فروش چیزی مشتریان وجود ندارد الا اینکه اول بتوانید به خودتان بفروشید.اگر خودتان را باور نداشته باشید ،چطور انتظار دارید که مشتریانتان شما را باور کنند؟

قبل از اینکه کار روزانه خودتان را ترک کنید مطمئن شوید که از نظر ذهنی کاملا آمادگی شغل آزاد کاری تمام وقت را دارید.

 

صحبت پایانی

ازتون به خاطر خواندن این مقاله تشکر میکنم . امیدوارم این نکات به شما کمک کنند که از اشتباهاتی که بیشتر آزاد کاران انجام میدهند دوری کنید.

تصمیم به شروع شغل آزاد کاری می‌تواند یکی از بهترین چیزها در زندگی شما باشد. خودتان را با دنبال کردن شکست‌هایی که نباید داشته باشید در نقطه شروع ضعیفی قرار ندهید.

ما اغلب می‌خواهیم از موفقیتهای آدمهای دور و بر خودمان درس بگیریم و فراموش می‌کنیم که از شکست آنها هم باید چیزهایی یاد بگیریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *